Vstup do súťaže
žiaci II. stupeň ZŠ, príma až kvarta osemroč. gymnázií
Pozvi kamarátov
O IQ olympiáde
Tábor pre nadané deti
Vstup pre učiteľov
O súťaži pre učiteľov
Podporte súťaž!
IQolympiáda na Facebooku
organizátor
Sponzori_2018_1

 Každý je génius. Ale ak budete posudzovať rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý svoj život žiť s vedomím, že je neschopná.

Albert EinsteinQ

O súťaži

 IQ olympiáda je

Výšku IQ nemeriame, ani nebude nikde uvedené. Úlohy sú všestranné a pokrývajú rôzne druhy intelektového nadania. Výsledkom však nie je výška IQ, ale iba počet bodov za vyriešenie testu.

Logo súťaže

 Logom IQ olympiády je gordický uzol. Gordický uzol bol v minulosti synonymom pre nejaký neriešiteľný problém. História gordického uzla pokračuje aj dnes: vytvorili sme jeho moderný variant, skúšajúc tak tvoju logiku, trpezlivosť a súťaživosť. Za vyriešenie úloh získavaš skutočne kráľovskú odmenu, precvičíš si mozog, rozvíjaš svoju mentálnu kondíciu a získavaš veľa kamarátov, ktorí sa budú snažiť rozlúsknuť úlohy tiež.

Gordický uzol sa spája s menom Gordiása, podľa gréckych mýtov zakladateľa a prvého kráľa mesta Gordia vo Frýgii, jeho rodičia však boli „iba“ roľníci. Kráľovskú moc dosiahol neobvyklým spôsobom: na voz mu spadol orol, čo znamenalo, že Gordiás sa teší veľkej obľube u bohov. Vtedy sa objavil na voze ktorý mal na oji veľmi spletený uzol. Podľa inej legendy mal tento uzol na voze až jeho syn, kráľ Mídás, známy z bájí tým, že všetko čoho sa dotkol, sa premenilo na zlato. Dodatočne vznikol mýtus aj o jeho somárskych ušiach, ku ktorým prišiel, keď ho nahnevaný boh Apollón za to, že sa Mídásovi nepáčila jeho pieseň, vyťahal za uši tak, že sa predĺžili a pripomínali somárske.

O tomto vychýrenom uzle prorokovala veštba, že kto ho rozviaže stane sa pánom Ázie. Podarilo sa to vraj až  o 400 rokov neskôr Alexandrovi Veľkému (Macedónskemu), ktorý sa skutočne stal dobyvateľom sveta (uzol rozťal mečom).

Priebeh súťaže

Harmonogram 8. ročníka IQ olympiády

 

Kolo

Termín

Registrácia

01.03.2018 – 31.03.2018

Školské on-line kolo

09.04.2018 - 13.04.2018

Regionálne kolo - semifinále

07.05.2018 – 11.05.2018

Celoslovenské kolo - finále

28.05.2018

Záštita súťaže

V školskom roku 2017/2018 prevzala záštitu nad súťažou IQ olympiáda ministerka školstva, vedy, výskumu a rozvoja SR Martina Lubyová.

V školskom roku 2016/2017  bola súťaž organizovaná pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a rozvoja SR Petra Plavčana. S/ťaže sa zúčastnilo:

Veríme, že rovnako ako v minulom roku bude súťaž pre deti nielen príjemným spestrením školského roku, ale tiež malou výzvou spoznať svoje schopnosti.

PRAVIDLÁ SÚŤAŽE

Registrácia do súťaže bude prebiehať v termíne 01.03.2018- 31.03.2018. Každý žiak musí platnú e-mailovú adresu. Registrácie súťažiacich z minulého roku nie sú platné.

Školy s najvyšším percentuálnym zapojením žiakov budú odmenené.

ŠKOLSKÉ KOLO

REGIONÁLNE KOLO

CELOŠTÁTNE KOLO – FINÁLE

VŠEOBECNÉ PODMIENKY