Vstup do súťaže
žiaci II. stupeň ZŠ, príma až kvarta osemroč. gymnázií
Pozvi kamarátov
O IQ olympiáde
Tábor pre nadané deti
Vstup pre učiteľov
O súťaži pre učiteľov
Podporte súťaž!
Organizátor
IQolympiáda na Facebooku
2019 hlavni sponzori
2019 partneri
2019 zastita

 IQ Olympiáda 2018

8. ročník IQ olympiády sa konal pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a rozvoja Martiny Lubyovej. Súťaže sa zúčastnilo:

Finále sa konalo dňa 28.05.2018 v priestoroch Smolenického zámku v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied.

 

 

 


 

 

Jednotlivé ročníky IQolympiády na Slovensku :

Ročník 2017 Ročník 2016 Ročník 2015 Ročník 2014 Ročník 2013
        Ročník 2012

 

 

 

IQ olympiáda 2017

Účastníci IQ Olympiáda 2017

 

 Video z celoštátneho finále si môžete pozrieť tu

Kultúrny program z finále si môžete pozrieť tu

 

IQ olympiáda 2016

Gratulujeme víťazom krajského kola 6. ročníka IQ olympiády,ktoré sa uskutočnilo  vo štvrtok 28.apríla 2016 v priestoroch Súkromnej základnej školy BESST v Trnave. 

Fotogaléria tu

Video zo súťaže

Najlepší riešitelia logického testu:

1. miesto   Adam Ch., Športové gymnázium J. Herdu, Trnava

2. miesto: Katarína J., ZŠ Borský Mikuláš

3. miesto: Veronika P., ZŠ Voderady

Poradie zúčastnených škôl:

1 Piešťany Cirkevná spojená škola
2 Trnava Šport.gymnázium J.Herdu
3 Jaslovské Bohunice
4 Trnava Gymnázium Angely Merici
5 Trnava-Modranka ZŠ a MŠ (Ivana Krasku)
6 Šamorín Gymnázium M.R.Štefánika
7 Trnava Súkromná ZŠ BESST 1
8 Šamorín ZŠ M.Bela
9 Trnava Nám.Slov.uč.tovarišstva
10 Trnava Súkromná ZŠ BESST 2, nesúťažný team
11 Smolenice
12 Brodské
13 Trnava Maxima Gorkého
14 Sereď Fándlyho ZŠ
15 Cífer
16 Sereď Gymnázium V.Mihálika
17 Brestovany
18 Piešťany ZŠ
19 Voderady
20 Hlohovec ZŠ, Kopernikova

 

Zoznam ostatných škôl v abecednom poradí, 21. - 30. miesto

Borský Mikuláš, Dechtice, Galanta Mierová, Hlohovec ZŠ sv. Jozefa, Horné Otrokovce, Sereď Komenského ZŠ, Skalica SZŠ Gorkého, Šintava, Trnava Vančurova, Veľký Meder)

 

 

 IQ olympiáda 2015

5. ročník IQ olympiády prebiehal nezávisle v dvoch regiónoch - v Trnave a na Orave. Do 5. ročníka IQ olympiády sa zapojilo viac ako 1.200 detí z 50 škôl. Deti si mohli zmerať svoje "intektuálne sily" v niekoľkých disciplínach.

 


IQ Trnava 2015

Spočiatku vyzerala IQ olympiáda tak nejako predvídavo. Súťažiaci sa presunuli do tried, pozreli si ukážku a riešili pamäťovú úlohu, potom „zavárali uhorky“ – snažili sa natlačiť do fliaš čo najväčšie množstvo kociek. Pri úlohe, kde mali odhadnúť hmotnosť, objem a dĺžku, prišla na rad aj improvizácia a číry odhad. Ale až po snahe o vedecké riešenie, samozrejme... Jeden zo žiakov vytiahol mobil (jeho používanie bolo povolené) a hľadal vzorce na výpočet objemu vody v mise v tvare zrezaného kužeľa. Začal písať vzorce, lietali zlomky, pí, výpočty rýchlo zapĺňali prázdny papier. Znova pomôcka v mobile, ďalšie vzorce. (Tvárili sme sa neutrálne, ale s napätím sme čakali na výsledok.) Potom sa žiak narovnal a vyhlásil: „No dobre, teraz všetko mažem a budeme hádať.“ Iní na to išli logicky: pri odhadovaní hmotnosti veľkého penového valca súťažiaci vysvetlil svojim spoluhráčom, že ide o hračku pre malé deti a tie predsa nevládzu dvíhať ťažké predmety, takže to môže mať maximálne dve kilá. Mal pravdu. ☺

Pri šifrovacej hre každá predvídavosť skončila. Po chodbách zdanlivo bezcieľne behal dav  tmavozelených tričiek, v ňom sa rozvážne pohybovali modré tričká,  zrazu sa  zamiešali žlté, biele a svetlozelené tričká (uniformy žiakov BESSTu). Po okrajoch davu sa ojedinele presúval nejaký malý človiečik a disciplinovane všetkých zdravil: Hello! Z útrob školy sa občas ozval radostný výkrik a cez okná bolo vidno žiakov pobehujúcich po ihrisku.

Keď už sme strácali prehľad, kto je kto, objavili sa „civilisti“, ľudia bez trička a bez menovky. Boli to novinári z tlačovej agentúry, miestnej televízie a Slovenského rozhlasu a snažili sa zachytiť niekoho kompetentného. Hlavný stan IQ olympiády – dlhý stôl, pri ktorom sedel organizačný štáb – riešil medzitým všetky nejasnosti, zapisoval výsledky a koordinovali aktivity. Tesne po dvanástej už bola situácia pokojná, všetky osoby identifikované a prví súťažiaci odovzdávali vyriešené úlohy.

Unavení a šťastní

Úlohy konečne splnené, odovzdané, súťažiaci si urobili pohodlie a posadali na zem. S napätím čakali na výsledky. Nezainteresovaný človek by pri pohľade na nich neveril, že išlo o IQ olympiádu. Unavení žiaci vyzerali ako po športovom dni... Napätie bolo viditeľné. Nik dopredu nedokázal odhadnúť, ako dopadol, koľko bodov získal. Väčšina sa však zhodla na jednom: bolo to náročné, ale veľmi zaujímavé. „Vôbec som také niečo nečakal. Samá matematika, logika. Nič sa nedalo domyslieť, všetko sme museli vypočítať. Myslel som, že sa budú vyžadovať aj vedomosti z iných predmetov,“ sťažoval sa jeden žiak. Vtedy ešte netušil, že „samá matematika“ vyniesla ich družstvu prvé miesto.Konečne! Pred nedočkavých žiakov sa postavili hlavná koordinátorka Danka Metesová, zástupkyňa riaditeľky školy BESST Beáta Bojanovová a primátor mesta Trnavy Peter Bročka, aby vyhlásili výsledky. Danka sa ujala slova a súťažiacich sa spýtala, či sa im páčila IQ olympiáda. Samozrejme, áno.  Potom nasledovalo vyhlasovanie víťazov:

Kategória A:  ZŠ Námestie Slovenského učeného tovarišstva, škola Besst a ZŠ na Ulici Maxima Gorkého v Trnave.

Kategória B:  ZŠ Vančurova ulica, ZŠ na Ulici Jána Bottu a ZŠ na Ulici Maxima Gorkého v Trnave.

Okrem už spomínaných cien si všetci víťazi našli medzi odmenami aj jeden nenápadný poukaz: dvojročné štipendium na Anglicko-Slovenskej bilingválnej škole BESST.

 Moji žiaci! To sú moji žiaci! Som na nich nesmierne hrdá,“ neskrývala radosť pani učiteľka zo ZŠ na Námestí Slovenského učeného tovarišstva v Trnave. „Viete, nie sme zvyknutí na takýto druh podujatia. Spočiatku to vyzeralo ako jeden veľký chaos, až potom sme v ňom rozpoznali systematický pohyb,“ vyznala sa zo svojich pocitov.

 

 

IQ olympiáda 2014

Matematika je všade okolo nás, žiaci sa s ňou stretávajú nielen v knihách, ale aj v prírode.Viac ako šesťdesiat detí z celej Oravy si zmeralo svoje vedomosti v špeciálnej IQ olympiáde. Inteligencia a logické myslenie nechýbali ani jednému.

Oravská priehrada. Ani chladné počasie a ukryté stanovištia rozmiestnené na viacerých miestach okolo brehu Oravskej priehrady neodradili desiatky detí od vyriešenia neľahkých vedomostných úloh.

Zašifrovaný postup

Súťaž mala tri časti. Najskôr si žiaci pozreli krátku filmovú ukážku, na základe ktorej dostali otázky na postreh. V druhej, praktickej úlohe, sa deti aj zabavili. Z penových cukríkov a špajlí stavali vežu. Kreativita bola úžasná, najvyššia veža mala úctyhodných 112 centimetrov a postavil ju tím zo základnej školy v Hruštíne. V tretej časti deti behali po celom Prístave, riešili úlohy a lúštili šifry, ktoré ich presúvali z jedného stanovištia na druhé. Šifry boli zakódované rôznymi spôsobmi – v Braillovom písme, morzeovke, museli strihať, skladať, vyriešiť geografickú hádanku, matematické hádanky ... 

Motivujúce ceny

Najlepšie sa darilo školám z Námestovského okresu. Mali oproti ostatným výhodu, keďže sa zúčastnili predošlých ročníkov a vedeli, ako súťaž prebieha. Tieto školy urobili aj lepší výber žiakov. Veľmi dobre pripravení žiaci prišli aj zo Základnej školy J. Matušku z Dolného Kubína. Vyriešili ako prví všetky úlohy. Žiaľ, neumiestnili sa na prvých miestach, pretože im chýbali body zo stavania veže a filmu.

Rozdiel medzi prvými ôsmimi umiestneniami bol veľmi tesný. Žiakov k čo najlepším výkonom nepochybne motivovali aj hodnotné ceny. Prvý tím odišiel domov s tabletmi, ďalší získali logické hry, knihy či hlavolamy.

Umiestnenie:

1. miesto:  CZŠ Sihelné
2. miesto: ZŠ Oravská Polhora
3. miesto: ZŠ Zubrohlava
4. miesto: ZŠ Oravské Veselé
5. miesto:  ZŠ Slnečná Námestovo

 

 

 IQ olympiáda 2013

 IQ olympiáda 2013

Pytagoras to povedal....

Presne táto veta sa ako argument používala už v 6. storočí p.n.l., ak si niekto chcel uplatniť svoj názor, domnienok pravdy. Predstavovať Pytagora asi netreba, však kto by už nepoznal slávnu Pytagorovu vetu? Apropo, vedeli ste, že po objavení svojej známej poučky obetovali bohom sto volov a odvtedy sa všetky voly trasú, keď sa objaví nová pravda? Ale vráťme sa späť do 21. storočia, kedy Mensa Slovensko v spolupráci so Základnou školou na Ulici Komenského v Námestove zorganizovala 3. ročník IQ olympiády venovanej práve slávnemu matematikovi Pytagorasovi.

V tohtoročnej olympiáde, ktorá sa konala v utorok  7. mája 2013 v malebnom prostredí pod Babou horou na chate Slaná voda a v jej okolí. Svoje ,,IQ sily“ si tu zmerali žiaci základných škôl siedmeho a ôsmeho ročníka z okresu Námestovo. Na pútavé úlohy, kde pri riešení nepotrebujete mobil, kalkulačku ani notebook sa tak tešilo až 60 detí z desiatich škôl. Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Námestovo Ing. Ján Kadera.

Cieľom hry je okrem rozvoja logického myslenia, správneho úsudku, či tvorivej činnosti aj práca v kolektíve, deti  reprezentujú školu v trojčlenných družstvách a môžu sa tak vzájomne dopĺňať. Úlohy sú rôznorodé od logických, zvukových, na postreh, hudobných až po tie praktické. Deti vo veku 12-14 rokov sa už nehrajú, prechádzajú „ťažkým“ obdobím, matematika pre nich nie je príliš zábavná a my ako organizátori súťaže sa práve prostredníctvom takejto súťaže snažíme deti motivovať a rozvíjať logické myslenie.

Prvá úloha bola zameraná na pozornosť. Po prezretí krátkej filmovej ukážky dostali deti testové úlohy, v ktorých sme preverili ich pozornosť a vnímavosť. Druhá úloha  bola praktická – doviezť vodu z miesta A na miesto B, pri použití 12 rúk, 10 vodovodných do seba nezapadajúcich rúr a 5 l vody. Rozdiely boli obrovské. Najlepšie družstvo doviedlo 4,3l, no a najhoršie necelý liter vody. Po tomto spestrení a pre niektorých aj nedobrovoľnom zmoknutí, začali deti riešiť logické úlohy. 

IQ olympiáda prebieha formou  lineárnej šifrovacej hry. Deti sa na základe indícií presúvajú po stanovištiach, kde si nájdu na papieri šifru. Vtedy prichádza boj s časom. Keď príde vytúžené ,,Aha!“, úloha  sa vylúšti za pár minút a deti už bežia s nohami na pleciach hľadať ďalšie indície. Posledné stanovište ukrývalo heslo, ktoré bolo treba nahlásiť organizátorom, známa Pytagorova veta. Práve ona  priviedla k víťazstvu ôsmakov zo ZŠ Komenského v Námestove. Tajné heslo bolo ukryte v hrdle balónika, ktorý bol zaviazaný na dva uzly, nafúkaný a vo vnútri bol rozstrihaný text : „Toto nie je riešenie, musíte hľadať na začiatku,“ A čo urobili deti? Balónik praskli, vyhodili a skladali text. Začiatok hľadali všade - na amfiteátri, v autobuse, u primátora a prehľadali aj mňa. Začiatok však bol myslený ako začiatok balóna.

Po skončení súťaže sa deti naobedovali a netrpezlivo očakávali vyhlásenie výsledkov. Odmenení boli súťažiaci na prvých troch miestach v dvoch kategóriách. Okrem diplomov si domov odnášali aj vecné ceny – hlavolamy, kalkulačky, reklamné predmety, ktoré do súťaže venovali sponzori. A pre organizátorov podujatia bol odmenou ich úsmev, radosť a spokojnosť. 

 

 

 

 

 

IQ olympiáda 2012

 Viete odhadnúť dĺžku 7m bez použitia akýchkoľvek pomôcok? Tak aj toto bola jedna z úloh, ktorou svoje mozgové závity potrápili šiestaci a siedmaci na druhom ročníku IQ olympiády z 12 škôl okresu Námestovo. Deti meranie zvládli naozaj bravúrne, jedno z družstiev sa pomýlilo len o 1 cm! Metódy merania boli naozaj rôzne, od klasického krokovania, nanášania dĺžky papiera, až po nanášanie výšky spolužiaka na cestu , ktorý meral 150cm... (pripomínalo to tak trochu kriminalistiku). Druhý ročník IQ olympiády opäť organizovala Základná škola Komenského v Námestove v spolupráci s organizáciou Mensa Slovensko, garantom súťaže, v zastúpení jej predsedom Ing. Miroslavom Mackom, RNDr. Danielou Metesovou a ďalšími členmi Mensy, nadšencami logických úloh. 
Druhý ročník IQ olympiády sa niesol v duchu Alberta Einsteina, ktorý bol znamenitý fyzik a logik. Vedeli ste, že známa veta pre všetkých školákov „ Od učenia ešte nikto nezomrel, ale načo zbytočne riskovať?“, pochádza z jeho úst? IQ olympiáda má za cieľ podporiť a rozvíjať prirodzený intelekt detí, bez použitia memorovaných vedomostí. Súťaž prebiehala formou lineárnej šifrovacej hry. Úlohy riešia trojčlenné družstvá, takže hra rozvíja aj vzájomnú spoluprácu a spoločné hľadanie ďalšej šifry, ktoré sú ukryté na rôznych miestach okolia. Po rozlúštení šifry dostávajú deti indíciu o tom, kde sa nachádza ďalšia šifra. Niektoré šifry riešia deti aj pol hodiny, iné sú jasné ihneď, no sú náročnejšie na pozornosť, k niektorým si musia za trestné minúty vypýtať pomôcky - help. Po nájdení riešenia deti nestrácajú ani sekundu a bežia, doslova ako uragán, na ďalšie stanovište. A akými úlohami sa museli popasovať? Tak napr. na židovskom cintoríne mali ukrytý životopis Alberta Einsteina s chybami, na inom mieste dostali kód, ktorý sa dal využiť iba pomocou mobilného telefónu, niektoré šifry sa dali vyriešiť iba keď šifru rozstrihali a správne zložili, iná šifra bola už rozstrihaná. Na kurte nemali žiadny papier, iba zvukový signál – kód bol zvukový záznam zakódovaný v Morseovej abecede, inde bol text v Braillovom písme. Posledná úloha bola logická hádanka – Einsteinova hádanka prispôsobená veku detí. Nebola však vôbec zložitá, pretože ju veľmi rýchlo rozlúštili.
Po takomto únavnom myslení bolo treba zásobiť mozog energiou – doplniť hladinu cukru v krvi, na deti čakal ešte čokoládový test. Zdá sa Vám to jednoduché? Tak to teda vôbec nie. V priebehu 3 minút mali ochutnať 17 druhov čokolády a priradiť ich k svojmu obalu. Niektoré odhadli hneď, iné testovali dookola (hlavne tí maškrtnejší), no najlepšie družstvo priradilo pôvodný obal iba k 10-tim druhom čokolád.