Vstup do súťaže
žiaci II. stupeň ZŠ, príma až kvarta osemroč. gymnázií
Pozvi kamarátov
O IQ olympiáde
Tábor pre nadané deti
Vstup pre učiteľov
O súťaži pre učiteľov
Podporte súťaž!
IQolympiáda na Facebooku
organizátor
Sponzori_2018_1

 Každý je génius. Ale ak budete posudzovať rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý svoj život žiť s vedomím, že je neschopná.

Albert EinsteinQ

O súťaži

 

IQ olympiáda je

Výšku IQ nemeráme, ani nebude nikde uvedené. Úlohy sú všestranné a pokrývajú rôzne druhy intelektového nadania. Výsledkom však nie je výška IQ, ale iba počet bodov za vyriešenie testu.

Logo súťaže

 

Logom IQ olympiády je gordický uzol. Gordický uzol bol v minulosti synonymom pre nejaký neriešiteľný problém. História gordického uzla pokračuje aj dnes: vytvorili sme jeho moderný variant, vyskúšajúc tak tvoju logiku a trpezlivosť, súťaživosť. Za vyriešenie úloh získavaš skutočne kráľovskú odmenu, precvičíš si mozog, rozvíjaš svoju mentálnu kondíciu a získavaš veľa kamarátov, ktorí sa budú snažiť rozlúsknuť úlohy tiež.

Gordický uzol sa spája s menom Gordiása, Podľa gréckych mýtov zakladateľa a prvého kráľa mesta Gordia vo Frýgii, jeho rodičia však boli „iba“ roľníci. Kráľovskú moc dosiahol neobvyklým spôsobom: na voz mu spadol orol, čo znamenalo, že Gordiás sa teší veľkej obľube u bohov. Vtedy sa objavil na voze ktorý mal na oji veľmi spletený uzol. Podľa inej legendy mal tento uzol na voze až jeho syn, kráľ Mídás, známy z bájí tým, že všetko čoho sa dotkol, sa premenilo na zlato. Dodatočne vznikol mýtus aj o jeho somárskych ušiach, ku ktorým prišiel, keď ho nahnevaný boh Apollón za to, že sa Mídásovi nepáčila jeho pieseň, vyťahal tak za uši tak, že sa predĺžili a pripomínali somárske.

O tomto vychýrenom uzle prorokovala veštba, že kto ho rozviaže stane sa pánom Ázie. Podarilo sa to vraj až  o 400 rokov neskôr Alexandrovi Veľkému (Macedónskemu), ktorý sa skutočne stal dobyvateľom sveta(uzol rozťal mečom).

Priebeh súťaže

 

 

Harmonogram 8. ročníka IQ olympiády

 

Kolo

Termín

Registrácia

01.03.2018 – 31.03.2018

Školské on-line kolo

09.04.2018 - 13.04.2018

Regionálne kolo - semifinále

07.05.2018 – 11.05.2018

Celoslovenské kolo - finále

28.05.2018

 

Záštita súťaže

V školskom roku 2017/2018 prevzala záštitu nad súťažou IQ olympiáda ministerka školstva, vedy, výskumu a rozvoja SR Martina Lubyová.

V školskom roku 2016/2017  bola súťaž organizovaná pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a rozvoja SR Petra Plavčana, ktorej sa zúčastnilo:

Veríme, že rovnako ako v minulom roku, bude súťaž pre deti nielen príjemným spestrením školského roku, ale tiež malou výzvou spoznať svoje schopnosti.

Pravidlá súťaže

 

Každý žiak, ktorý sa chce zúčastniť súťaže, sa musí zaregistrovať na webovej stránke súťaže v termíne 01.03.2018- 31.03.2018. Každý žiak musí platnú mailovú adresu.

Registrácie z minulého roku nie sú platné.

Školy s najvyšším percentuálnym zapojením žiakov budú odmenené.

Školské kolo

Regionálne kolo

Celoštátne kolo –Finále

Všeobecné podmienky